گنبد نمکی بوشهر

جلوه های بی پایان

هنگامی که کوه نمکی جاشک در افق دیدتان نمایان می شود اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند این است که این کوه در هوایی گرم از برف پوشیده شده است، اما کمی که بیشتر دقت کنید متوجه می شوید که این رنگ متعلق به نمک خوراکی می باشد. در اطراف گنبد درخشان توده های نمک در راستای شیب زمین حرکت کرده اند و پدیده هایی شبیه به یخچال های طبیعی را شکل داده اند که موجب شده نام یخچال های نمکی را برای آن ها انتخاب کنند.

از دیگر عجایب گنبد نمکی جاشک داشتن آبشار است. در اغلب تصوراتی که ما از آبشار داریم آن ها در میان جنگل و در منطقه ای سرسبز جای دارند اما آبشار شگفت انگیز منطقه مثال نقضی برای این استدلال خواهد بود. این آبشارها مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده‌ اند و در فصل های خشک سال به خاطر تبخیر کامل آب بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و به ویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده ‌است و منظره ای فوق العاده از آبشار نمکی را شکل داده است. این پدیده معمولا از اواسط بهار تا تابستان و پاییز قابل مشاهده است.

جلوه های بی پایان

اما دیدنی های این گنبد بلورین تمامی دارد در حال بازدید از گنبد نمکی جاشک با غارهایی نمکی مواجه می شود به دلیل حل شدن نمک ها در چند نقطه از آن پدیدار گشته اند. در این غارهای نمکی می توانید استالاگمیت و استالاکتیت هایی را که از بلور نمک ایجاد شده اند مشاهده نمایید.

در این شگفتی طبیعت می توانید نظاره گر پدیده فوق العاده دیدنی فرسایش باشید که اشکال مختلفی را در میان گنبد شکل داده است. یکی از نمونه های آن تخت دیو است که به دلیل اختلاف فرسایش پذیری سنگ ها و نمک، ستون هایی در میان نمک ها ظاهر شده اند که مردم منطقه نام تخت دیو را برای آن ها انتخاب کرده اند.

شگفت انگیزترین بخش گنبد دره زیبا و منحصر به فرد گل کلم است دره ای که سطح آن یک دست با نمک های نارنجی رنگ و سفید رنگ که به صورت گل کلم در آمده، پوشیده شده است. چشمه‌ های آب شور با غلظت بسیار بالا و بلوری شدن آنها در اثر تابش آفتاب مناظر زیبایی را ایجاد می‌‌ کنند.

گل کلم

پوشش گیاهی و جانوری

همان طور که می توان حدس زد زمینی که نمک زیادی دارد از پوشش گیاهی مناسبی هم برخوردار نیست، ولی در برخی از نقاط گیاهانی از جمله: گون، گیشدارا، قیج و در دره ‌هایی که از وجود نمک در امان هستند درختچه ‌های مثل کُنار، اشک و بادام‌ کوهی و گل‌ سنگ‌ های بسیار زیبا یافت می ‌شود. در فصل‌ های گرم این منطقه که تقریبا از اواخر اردیبهشت شروع و تا مهر ماه ادامه می یابد، می توان گفت که به جز مارمولک و خفاش جانداری در آن یافت نمی شود.

در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یک‌ساله سطح زمین را می‌پوشاند و زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. همچنین در دره‌ هایی که از نمک ‌زارهای نمکی در امان مانده ‌اند، درختچه‌ های کنار و اشک به وفور دیده می ‌شود. در گذشته کل وبز، قوچ و میش و آهو در گنبد نمکی جاشک دیده می شد ولی امروزه تنها کل و بز، روباه، شغال وکفتارو پرندگانی نظیر باقرقره، کبک، تیهو، زنبورخورها، پرستوها، بادخورک، گنجشک ها و سهره ها و انواع خزندگان در آن یافت می شوند .

1399/10/22
منبع : الی گشت
تعداد بازدید 525
   



مجله
درباره ما

زمان گشت از سال 1383 فعالیت خود را آغاز نموده که بصورت کاملا تخصصی خدمات ترانسفر و گشت را ارائه مینماییم. تهیه بسته های سفر برای مسافرین ایرانی و تورهای اینکامینگ. رزرو هتل . رزرو تور و ... تمامي فعالیتهای مربوط به رزرو این سامانه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

ارتباط با ما

مشهد -بلوار جانباز مجتمع نیکا طبقه دوم واحد 216 شرکت خدمات مسافرتی گیسوم سفرزمان گشت - تلفن تماس : 05137609900

09156000467

info@zamangasht.com

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
ملت
عباس سبک پا
4273617984
ملت
عباس سبک پا
5415236247
!BEGIN RAYCHAT CODE-->